Повернутися до звичайного режиму

Подвиг героїв-ольшанців – одна із сторінок історії Великої Вітчизняної війни Приколотнянського музею Героя Радянського Союзу К.Ф.Ольшанського

Велич воєнного подвигу радянського народу в роки Великої Вітчизняної війни втілилася в музеї Героя Радянського Союзу К.Ф.Ольшанського. Це пам’ять всім тим, хто не повернувся з полів війни, тим, хто залишився живий, пройшовши суворими дорогами війни, тим, хто рятував і лікував поранених, тим, хто в тилу вирощував хліб, кував зброю, словом усім, хто зробив Перемогу реальною і досяжною, розгромив ворога і врятував світ від фашизму.

/Files/photogallery/774/IMG_0873.JPG

В історії Великої Вітчизняної війни героїчний подвиг 68 десантників-ольшанців – це єдиний колективний подвиг, коли всі його учасники отримали вищу нагороду того часу - звання Героя Радянського Союзу.

Герой Радянського Союзу Костянтин Федорович Ольшанський – один з десяти Героїв Радянського Союзу Великобурлуччини.

/Files/photogallery/774/IMG_0868.JPG


Він народився і провів своє дитинство у селищі Приколотне.
Його бойовий шлях пов’язаний з 384 Окремим батальйоном морської піхоти, який безпосередньо брав участь у звільненні від німецьких загарбників міст і сіл Південної України, Румунії і Болгарії.

На початку березня 1944 року частини Червоної Армії на підступах до міста Миколаєва виявили глибоко ешелоновану оборону німців. Щоб уникнути великих людських втрат командування фронту вирішило висадити загін морських десантників в тил противника. Розробити і здійснити цю операцію було доручено командуванню 384 ОБМП

Командування 384 ОБМП призначило командиром десантного загону старшого лейтенанта К.Ольшанського.
Десантний загін було сформовано із 55 моряків 384 ОБМП, 12 саперів і зв'язківців 28 Армії і місцевого провідника – рибалки А.Андрєєва. Перед десантниками було поставлено задачі – внести паніку в тилу ворога, не дати німцям підірвати елеватор порту, залізну дорогу і тим самим відтягти на себе значні сили противника.

/Files/photogallery/774/IMG_0877.JPG


В ніч з 25 на 26 березня 1944 року загін пройшов 15 км вгору проти течії по Південному Бугу і висадився в районі морського торгівельного порту. Оцінив обстановку моряки вирішують зайняти оборону у приміщенні контори порту елеватора і прилягаючих до неї споруд.
Коли наших бійців виявили німці, то спочатку вони прийняли їх за невеликий партизанський загін. Але, як вже потім зрозуміли, що це десантники, то стягнули проти них значні сили і використали всі види воєнного озброєння, щоб зломити цю оборону. Супротив моряків німці не змогли здолати. Вони їх приспали отруйними речовинами, а потім спалили з вогнеметів.
На ранок 28 березня , коли частини Червоної Армії ввійшли у порт Миколаєва, то перед ним відкрилась страшна картина – тіла десантників були обгорілі і спотворені. За дві доби десантної операції загін Ольшанського виконав всі поставлені перед ним задачі, відбив 18 ворожих атак, знищив більше 800 німецьких солдат і офіцерів та велику кількість озброєння.
Але і десантники зазнали великих втрат. Після виконання бойової операції із 68 чоловік в живих залишилось всього 11 бійців, загинув і командир загону Костянтин Ольшанський.
Коли Верховному Головнокомандуючому Сталіну доклали про здійснений десантниками подвиг при звільненні міста Миколаєва, був відданий наказ про присвоєння звання Героя Радянського Союзу всім його учасникам.

Відгриміла війна, але рани, нанесені нею , не загоювалися. Дружина К.Ольшанського – Катерина довгий час шукала загубленого на початку липня 1942 року при евакуації з міста Курська сина Валерія. Але пошуки результатів не дали і доля хлопчика залишилась невідомою.

/Files/photogallery/774/IMG_0880.JPG

Війна, яка так жорстоко зруйнувала багато родин і в тому числі і родину Ольшанського, не змогла знищити пам’ять про славетних воїнів своєї Вітчизни.
Ім'я Костянтина Ольшанського і його бойових товаришів в ряду самих славетних Героїв Великої Вітчизняної війни, чия безмежна мужність і стійкість стали прикладом для багатьох поколінь нашого народу.
В Миколаєві на центральній площі відкрито величавий монумент 68 Героям-десантникам. Їх імена носять загальноосвітні школи в Миколаєві, Харкові, Курську, Приколотному, Зідькові. Великий десантний корабель носить ім'я К.Ольшанського. Золотом горять імена ольшанців на стіні у музеї Великої Вітчизняної Війни м. Києва і в музеї Збройних Сил м. Москви. А на небі сяє зірка “Ольшанія” відкрита кримським астрономом Л.В.Журавльовою.

/Files/photogallery/774/IMG_0871.JPG

Директор музею Т.Гостудим

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.