/Files/photogallery/774/i (25).jpg

УКУСИЛИ:що робити?



Найголовніше — швидко вжити заходи і при цьому не зашкодити собі!

В літку укуси тварин і комах — звичайна справа. Але не всі вони безпечні. Пам’ятаєте про можливі наслідки. Вирушаючи в ліс або на дачу, будьте готові надати першу допомогу. Запам’ятаєте ці правила і візьміть з собою аптечку: перекис водню, йод або зеленку, препарати від алергії, чисті бинти і пластир.

Хто укусив? Перша допомога Що робити далі? Чим загрожує, якщо не лікувати? Протипоказано!
Комар, ґедзь (рос. – овод) Вимийте лист подорожника. Розітріть пальцями в кашку, прикладіть до ранки. Закріпіть пластиром. Змащуйте ранку гелем від укусів кровососів (від 17 грн. в аптеці) 3 рази в день. Грубими рубцями на шкірі. Через рану в шкіру може потрапити інфекція і викликати нагноєння. Не розчісуйте місце укусу. Не накладайте зігріваючий компрес на пошкоджену шкіру.
Стонога (рос. – сороконожка), павук Видавите кров з ранки. Місце укусу промийте водою з милом або перекисом водню. Забинтуйте. Щодня обробляйте ранку і міняйте пов’язку аж до повного одужання. Можуть з’явитися озноб, слабкість, прискорене серцебиття і висока температура. Не висмоктуйте кров і ранки — заразитеся самі. Не змащуйте ніяким! мазями і не нагрівайте.
Бджола, оса, джміль Вийміть з ранки жало чистими руками або пінцетом. Промийте місце укусу холодною водою. Прийміть пігулку від алергії — супрастин (від 27 грн.) або тавегіл (від 22 грн.)*. Можливий алергічний напад. Якщо потерпілий не може дихати, викликайте «швидку»! Ні в якому разі не залишайте жало в ранці — від цього місце укусу може загноїтися.
Кліщ Обв’яжіть тіло кліща ниткою як можна ближче до ранки. Повільно розгойдуйте кліща в сторони і плавно витягуйте. Обробіть рану йодом. Покладете кровососа в банку з кришкою. Відвезіть в лабораторію на аналіз. Покажіть лікареві. Якщо кліщ здоровий — нічим, а якщо заражений енцефалітом або хворобою Лайма, серйозно постраждають серце і мозок. Не смикайте кліща різко. Так ви ризикуєте відірвати тільце кровососа, а його голова із заразою залишиться в ранці.
Дикі тварини Промийте місце укусу водою з милом або перекисом водню. Обробіть краї рани зеленкою або йодом. Забинтуйте. Терміново везіть потерпілого в травмпункт. Зробіть курс щеплень проти сказу. Нагноєнням у місці укусу. У найважчих випадках — зараженням сказом з летальним результатом. Не зупиняйте кров — дайте їй вільно витікати. Разом з нею вийде і небезпечна слина тварини.
Отруйні змії Укладіть потерпілого. Дайте випити 1-2 ст. води. Видаввть з ранки отруту чистими руками. Негайно викликайте «швидку» або доставте потерпілого в найближчу лікарню самі. Може викликати ураження нервової системи і серця або виразки, що не гояться, на шкірі. Не накладайте джгути. Не висмоктуйте отруту з рани. Не давайте потерпілому рухатися.

До таких нещасних випадків, як перелом, укус, опіки, поранення, непритомність, ніколи не буваєш готовий. Найчастіше вони можуть трапитися під час відпочинку на природі, занять фізичними вправами і навіть на робочому місці чи вдома. Тому елементарно допомогти собі чи тому, з ким трапилася біда, повинен уміти кожен.

Перша допомога при опіках

Опіки бувають термічні, електротермічні, хімічні. Перша медична допомога при кожному з видів опіку відрізняється.

Якщо вилили на себе окріп чи обпеклися

Термічний опік виникає, коли людина обпеклася чимось гарячим, вилила на себе окріп чи загорілася.

— Обпеклися гарячою праскою або вилили на себе окріп: обпечену ділянку шкіри занурте в холодну воду або підставте руку чи ногу під холодну проточну воду та потримайте 10-15 хвилин.

— Накладіть після цього чисту марлеву пов’язку. Якщо обпеклися на природі, для пов’язки замість марлі підійде хустка, футболка чи шматок будь-якої чистої тканини.

Якщо загорівся одяг

• Ні в якому разі не біжіть, бо це ще дужче розпалить полум’я.

• Вилийте на себе чи людину, яка палає, холодну воду.

• Якщо води немає, треба зірвати палаючий одяг. Також можна впасти на підлогу і качатися, поки вогонь остаточно не згасне.

• Полум’я гасне без доступу повітря. Тому накиньте на палаючого покривало, піджак чи будь-яку іншу цупку тканину.

• Після того як вогонь на людині згас, зріжте тканину ножицями та зробіть перев’язку.

Чого не можна робити при опіках

Ніколи не прикладайте лід до обпеченого місця (це може призвести до змертвіння клітин). Не змащуйте опіки жовтком, соняшниковою олією (від цього уражена ділянка шкіри може почати гнисти). Не проколюйте пухирів, що з’явилися після опіків.

Електротермічний опік можна отримати, схопившись за оголені дроти. У цьому випадку головне — відключити джерело струму. А далі діяти так, як і при термічних опіках.

Хімічні опіки виникають, коли на шкіру потрапляє кислота чи засоби побутової хімії.

— При хімічному опіку треба промити уражені ділянки тіла під проточною водою. Не намагайтеся увібрати кислоту серветками, змоченими водою, бо так ви ще більше втрете їх у шкіру.

— Також при опіці кислотою промийте ушкоджене місце мильною водою або двопроцентним розчином питної соди (1 чайна ложка питної соди на 2,5 склянки води).

Перша допомога при укусах

Треба розрізняти укуси тварин та комах. Перші, як правило, небезпечніші та завжди потребують допомоги лікаря.

— Якщо вас укусила тварина, будь-яка, від собаки чи кота до кролика або пацюка, треба обов’язково йти до травмпункту. Лікар, оглянувши рану, вирішить, чи треба робити щеплення від правця (столбняк — рос.). А при укусі собаки чи кота обов’язково роблять укол від сказу.

— Лікарі також радять після того, як укусив кіт чи собака, промити рану мильним розчином, краще використовувати просте мило.

— Рану треба обробити також перекисом водню, йодом.

Складніше буде, якщо вкусила гадюка. Адже протиотрутної вакцини іноді в області немає.

— Щоб допомогти укушеному, прикладіть до ранки холод та накладіть джгут вище місця укусу, після чого відвезіть до травмпункту.

— Відсмоктувати отруту з рани не можна. Якщо у вас у роті є ранки, ви самі отруїтеся.

Якщо покусали комарі чи мошка, покладіть на укушене місце листя м’яти чи змажте його горілкою, спиртом або одеколоном.

При укусі оси чи бджоли прикладіть щось холодне: лід, змочений у холодній воді рушник, металевий предмет.

Що робити при пораненнях

При будь-якому пораненні, будь-то невеликий поріз, прокол ноги цвяхом чи колота рана, дуже небезпечним є забруднення рани. Мікроби потрапляють у рану не тільки з предмета, яким вона завдана, але й зі шкіри, одягу потерпілого, через руки того, хто надає допомогу Тому, надаючи першу медичну допомогу, важливо не лише зупинити кровотечу, а й зберегти рану від забруднення.

• При подряпинах і невеликих порізах — промити їх ватою або чистою тканиною, змоченою у мильному розчині. Потім слід Змити мило великою кількістю чистої води.

• При потраплянні в рану шматків деревини, одягу, землі тощо витягуйте їх лише тоді, якщо вони не глибоко в рані.

• Перев’язку роблять вимитими руками, протертими, якщо є можливість, одеколоном або спиртом.

• Перед накладанням пов’язки шкіру навколо рани необхідно протерти спиртом (горілкою, одеколоном), а саму рану промити перекисом водню.

З якими пораненнями необхідно звертатися до лікаря

• З великими відкритими порізами.

• При порізах на руках і кистях, де можуть бути пошкоджені нерви і сухожилля.

• При підозрі на забруднення рани гноєм. У гної можуть бути бактерії правця (без допомоги лікарів правець веде до смерті).

Якщо людина знепритомніла

Причинами непритомності можуть бути порушення роботи серця, хронічне захворювання легенів, поширене серед курців, цукровий діабет, серцево-судинна недостатність тощо. Іноді непритомність пов’язана зі стресовими ситуаціями, вагітністю, перебуванням у задушливому приміщенні.

— Головне — покласти людину горизонтально, щоб ноги знаходилися вище тулуба, послабити комір, щоб він не затруднював дихання. Бажано дати понюхати нашатирний спирт, але тільки дуже обережно, щоб він не потрапив на слизові оболонки і не викликав опіку. Якщо його немає під рукою, збризніть обличчя непритомного холодною водою.

Як допомогти при переломах

Улітку збільшується кількість переломів, особливо у дітей, які залишаються на канікулах без догляду дорослих. Переломи бувають закриті або відкриті, коли пошкоджені і шкіра, і м’язи.

Найчастіше трапляються переломи рук та ніг.

• Ні в якому разі не слід самим вправляти перелом.

• Необхідно забезпечити повний спокій і нерухомість постраждалої людини, бо будь-який зсув викликає різкий біль і загрожує проривом шкіри, пораненням кровоносних судин, кровотечею.

• На зламане місце треба накласти шину. Якщо ви відпочиваєте на природі чи просто знаходитеся на вулиці, у якості шини підійдуть будь-які підручні матеріали: кілька палок чи гілок, хмиз.

• Шина має бути такої довжини, щоб захопила два суглоби — вище і нижче місця перелому. Наприклад, при переломі гомілки шина повинна обов’язково щільно захоплювати гомілковостопний і колінний суглоби. При переломі крупних кісток (стегна, плечової кістки) необхідно фіксувати всі 3 суглоби кінцівки.

Перед накладанням шину слід обмотати бинтом, рушником, простирадлом тощо.

Якщо відкритий перелом, обробіть краї рани йодом чи зеленкою, а саму рану промийте перекисом водню та накладіть на неї пов’язку.


Невідкладна допомога потерпілим на пожежі

1. Виведи людину з небезпечної зони.

2. Якщо на ній загорівся одяг, загаси полум’я (зупинитися, впасти, котитися).

3. Якщо вона отруїлася чадним газом, якомога швидше виведи її на свіже повітря й виклич лікаря.

4. Якщо потерпілий знепритомнів, дай понюхати нашатирний спирт, побризкай обличчя водою.

5. У разі припинення дихання й серцевої діяльності розпочни непрямий масаж серця і штучну вентиляцію легень.

6. Потерпілих, які мають опіки, до приїзду лікаря накрий, зігрій, дай чаю, кави, знеболювальне.

7. При опіках І ступеня (почервоніння шкіри і пекучий біль) уражену ділянку охолоди під струменем води або в посудині з холодною водою протягом 20-30 хвилин.

8. При опіках II ступеня (піхури, заповнені прозорою рідиною) наклади на уражену ділянку стерильну пов’язку. Піхури проколювати не можна.

9. При опіках III і IV ступеня до приїзду лікаря спробуй зняти тліючий одяг і накрий потерпілого чистим простирадлом.


* У препаратів маються аналоги. Перед застосуванням прочитайте інструкцію.

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.